istanbul evden eve nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat

EKONOMİ

Biriken Kdv Borçlara Ödeme Kolaylığı..

TBMM’de kabul edilen KDV yasasında devreden KDV’nin 12 ay içinde ödenmemesi halinde iade edilmesini öngören düzenlemeden vazgeçilmişti. Bu düzenlemeden vazgeçen Maliye Bakanlığı’nın, birikmiş KDV alacaklarına ödeme kolaylığı hazırladığı öğrenildi.

Dünya gazetesi tarafından yapılan habere göre zor durumda olan fakat vergiye uyumlu kabul edilen mükelleflerin, bulundukları durumlarının zorluk derecesine göre borçları 60 aya kadar taksitlendirilecek. KDV borçlularına ilişkin 25 Şubat’ta gidilen düzenlemelerin önümüzdeki hafta tamamlanması ve kamuoyuna da açıklanması bekleniyor.

Piyasa içerisinde yaşanan nakit sıkışıklığı sebebi ile gerekli önlemlerin alınmaya başlanmasının ardından KDV borçlularına da müjdeli haber verildi. Bir tek KDV borçlularını kapsamayan düzenleme, diğer birikmiş vergi borçlarının ödenmesine ilişkin kolaylık da sağlayacak.

Son Anda Vazgeçilmişti
Şirketlerin devreden KDV alacaklarının 12 ay içinde ödenmemesi halinde iade edilmesine ilişkin düzenlemeden Maliye Bakanlığı, son dakika kararından vazgeçmişti. Maliye Bakanlığı’na sunulan önergeler sebebi ile yapılan değişikliğin katkısı fazla olmayacaktı. Bunun üzerine reform niteliğinde gerçekleşecek olan bir değişimin indirim yerine ödeme kolaylığı sağlanabilirse gerçekleşebileceğine karar verildi.

25 Şubat tarihi ile düzenlemeye alınan birikmiş vergi borçlarına ilişkin yapılacak olan yeni düzenlemeye KDV borçlularının dahil edilmesi ile birlikte piyasada yaşanan nakit sıkışıklığının büyük bir ölçüde giderilmesi bekleniyor. Daha önce kurumlar vergisi ile düzenlemeye giden ve ödeme kolaylığı sağlayarak borçluların ödeme süresini 6 aydan 60 aya çıkartan düzenlemeye benzer bir düzenleme getirilmesi, KDV borcu olan vergiye uyumlu mükelleflerin sevinmesine sebep oldu. Böylelikle artık KDV borcu olan vergiye uyumlu mükellef kişiler borçlarını tecil ettirebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı