istanbul evden eve nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat

GÜNDEM

ÇANAKKALE KAHRAMANI YUSUF KENAN ‘I DÜNYA TANIYACAK

Çanakkale Savaşları tarihinin bilinmeyen birleşik aydınlatan, ‘Yusuf Kenan’ belgeseli Amerika, Avusturalya, Yeni Zelanda, İngiltere ve Almanya’da düzenlenen festivallerle görücüye çıkıyor. Türkiye’de ilk kez 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünde izlenmekle buluşacak olan belgesel, Çanakkale Kara Muharebelerinin başladığı 25 Nisan 1915 günü İkiz Koyu’na ait İngilizlerin oluşturulmasından ilk fark eden ve 250 kişilik birliğiyle 2 bin 500 kişilik düşman birliğini durduran 7. Bölük Komutanı Yüzbaşı Yu suf K e nan’ı konu ediniyor. 34 yaşında şehit düşen Yusuf Kenan ile eşi Zehra Hanım arasında geçen asırlık mektuplar iç burkuyor.Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Balıkesir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun konuşması ile ilgili belgeselin süresi 45 dakikadır.

Çanakkale Savaşı’nda şahıslardan sadece bir kişi olan Yüzbaşı Yusuf Kenan, şehitlikte bulunuyor. 25 Nisan 1915’te yani 103 yıl önce Kirte’de de kahramanca savaşırken oğlu nefesini verdi. Ölümünden, ailesinin 15 gün sonra haberi oldu. Yüzbaşı Yusuf Kenan’ın eşi Zehra 27 yaşında dul; 3 kız kızları Rüçhan ve 6 aylık bebekleri Müjgân ise yetim kaldıtı. Hemen Zehra, Müjgân ve Rüçhan gibi … Ancak Yusuf Kenan ile Zehra’nın hikâyesini farklı kılan geriye onlardan kalan mektuplar. Zaman zaman hasretle, zaman zamansa kırgınlıklarla kaleme kalmış. Kimi, ” Ruhum, sevgili beyim! ” Diye başlıyordu, kimi de ‘Bedbaht bir refikaya’ diye.

Acı Mektupları Yansır

” Bizim kahramanlarımız listesi isimsizdir ” diyen projenin yönetmeni Mesut Gengeç, ” Yusuf Kenan belgeseliyle bir isimsiz kahramanı gün yüzüne çıkartmaya çalıştık. Yüzbaşı Yusuf Kenan sadece Çanakkale Savaşı’nda değil, Trablusgarp ve Balkan Savaşları’nda olduğu gibi gelibolu’nun savunmasında görev alan bir asker. Zehra Hanım’la 1909’da evlenmişler. Dünyaya gelen ilk çocukları İhsan Birkaç aylıkken ölüyor. Yüzbaşı Yusuf Kenan cephede bulunan küçük yavruların ne doğumunda ne de ölümünde bulunabiliyor. Bu acı mektuplarına hep yansıyor. 32,5 saat süren gizli bir kahraman oyalamak ve bir kahraman onu değiştiremez. Mezarı safranı olmayanlardan biri, Yusuf Kenan. Eşin ve çocuklarına yazdığı o mektuplar onlar istemez insanı duygulandırıyor ve ‘Bu vatan kolay kurulmadı’ dedirtiyor ” dedi.

Çekimleri 5 Farklı Şehirde Yapıldı

Çekimler Çanakkale, İstanbul, Mersin, Ankara ile İzmit’te gerçekleşen ve MG Yapım tarafından ilerletilmesi gerekenler Mesut Gengeç, Genel Koordinatörlüğünde Bülent Günal ve Proje Sorumluluğunu ise Yılmaz Aydın üstleniyor. Önemli sahneler dökü-drama metodiyle yapılır belgeselde Yusuf Kenan’ın Barış Yurtsever, Zehra Hanım’ı ise Banu Günal’ı canlandırdı. Projenin müziklerinde ise Vatanım Sensin ve Payitaht Abdülhamid dizilerinin de müziklerini yapan Yıldıray Gürgen imzası var. Belgeselde Yusuf Kenan’ın torunlarının yanı sıra tarihçiler Prof. Dr. Vahdettin Engin, Muzaffer Albayrak ile Harp Tarihçileri Şahin Aldoğan ve Gürsel Akıngüç’ün röportajları yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı