istanbul evden eve nakliyat evden eve nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat

TEKNOLOJİ

F-35’i İsrail kullanmış

İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikam Norkin, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dokuz ülke tarafından geliştirilen F-35 savaş uçaklarını muharebede kullanan ilk ülkenin kendileri olduğunu açıkladı. Lockheed- Martin’in geliştirdiği F-35’in bazı parçaları Türkiye’de üretilirken ABD, parasını ödemesine rağmen Türkiye’nin F-35 almasını engellemeye çalışması Ankara-Washington hattında ciddi bir gerilime sebep olmuştu.

ABD-Türkiye hattında geçtiğimiz yıllarda ciddi bir gerilime sebep olan ve hala çözülemeyen F-35’ler uluslararası kamuoyunun merkezinde. İsrail basını, İsrail’de buluşan 20 ülkenin hava kuvvetleri komutanlarına yönelik konuşmasında İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikam Norkin’in açıklamalarına yer verdi. Norkin, aralarında ABD ve Türkiye’nin de olduğu dokuz ülkenin geliştirdiği F-35 savaş uçaklarını muharebede kullanan ilk ülkenin İsrail olduğunu açıkladı.

Bu açıklamaların ardından İsrail, Suriye’de İran kamplarına ve Lübnan’daki Hizbullah hedeflerine saldırı düzenlediğini açıkladı. İsrail Hava Kuvvetleri’nin Mısır’daki Sina Yarımadası’nda bulunan İslamcılara ve Sudan’da Hamas için silah kaçakçılığı yapan kişilere de hava saldırıları düzenlediği tahmin ediliyor.

Norkin, “F-35’leri Ortadoğu’nun her yerinde uçuruyoruz ve iki ayrı cephede şimdiden kullandık” derken uçağın Beyrut üzerinde uçan bir fotoğrafını da paylaştı. 50 F-35 siparişi veren İsrail’in yaklaşık 9 F-35’i teslim aldığı aktarıldı.

Projeye 12 Temmuz 2002’de yedinci uluslararası partner olarak katılan Türkiye, F-35 üretimi ile ilgili olarak karşılıklı anlayış muhtırası imzalamıştı. Bazı parçalarının Türkiye’de üretildiği F-35’leri satın almak isteyen Ankara, bu uçaklar için 11 milyar dolar ödeyeceğini açıklamış ve 116+18 F35 siparişi vermişti.

İLK TESLİMAT 21 HAZİRAN’DA
F-35’lerin bazı parçaları Türkiye’de üretilirken, Türkiye ayrıca teknolojiye montaj destek veriyor. İlk teslimatın 21 Haziran’da yapılması beklenen F-35’lerin teslimatı ABD’de kriz yarattı. Öyle ki ABD Temsilciler Meclisi’nde görüşülmeye başlanan yıllık savunma politikaları yasa tasarısında Türkiye’ye F-35’ler de dahil olmak üzere “büyük savunma malzemelerinin” teslimatının dondurulması isteniyor. Senato’da da F-35 teslimatının dondurulması çağrısı yapan bir yasa tasarısı girişimi var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı