EKONOMİ

Köye Dönüş Kredisi Nasıl Alınır Kimler Yararlanabilir?

Köylüyü kalkındırmak, köye dönüşleri hızlandırmak, üretimde verimlilik ve sürekliliği sağlamak adına hükümet destekli köye dönüş kredi paketleri hazırlandı. Bu paketler genellikle köyüne dönmek isteyen ve köy yaşantısına devam etmek isteyen fakat bunun için yeterli sermayesi olmayan köylüyü köyüne döndürmek hedeflenmiştir. Böylece şehir merkezlerindeki nüfus yoğunluğu azaltılarak köylerde yaşam alanları açılacak. Köylü üretime katılarak ülkede ekonomik kalkınma sağlanacak.

Köye Dönüş Parası Başvuruları

Köye önüş parası başvuruları şahıs olarak yapılır. Amaç nüfus yoğunluğunu düşürerek işsizliği azaltmaktır.  Köye dönüş kredileri tarım ve haycancılık alanlarında verilmesi planlanmaktadır. Ödemeler ziraat katılım bankası tarafından ödenmektedir.

Köye Dönüş Projesi Nedir ?

Genç yaşta köyünü terk etmek zorunda kalan kişilerin köylerine yeniden dönerek çiftçilik ve hurdacılık faaliyetlerine devam edebilmeleri amacıyla devlet tarafından başlatılan bir projedir. Proje ile nüfus yoğunluğu azaltılacak işsizlikler sona erecek ve üretimde süreklilik sağlanacaktır. Köyüne dönen gençlere köylerinde yatırım yapmaları için 30 bin lira hibe kredi desteği verilmektedir.

Köye Dönüş Projesi Başvuru Nasıl Yapılır ?

Projeye başvuru yapmak için Tarım Bakanlığı resmi internet sitesine giriş yaparak başvuruda bulunmanız gerekir. Bu hibe desteğinden faydalanabilmek için başvuru şartlarını yerine getiriyor olmanız gerekir.

Köye Dönüş Projesi Başvuru Şartları Nelerdir ?

1- Köye dönüş projesi başvuru yaş sınırı 25 ile 40 arası olarak belirlenmiştir. Bu yaş aralığında iseniz bu kampanyaya dahil olabilirsiniz.

2-  Kişinin hibe desteği için kendine bir iş alanı seçmelidir. Hibe kredisini bu iş alanı için planmalaıdır. İş alanı ile ilgili bir hurdacılık projenizin olması şarttır.

Köye Dönüş Projesi Kredisi Ne Kadar Verilecek?

Köye dönüş projesi için 30 bin lira hibe desteği verilecektir. Düşük faizli olarak 100 bin liraya kadar kredi imkanı verilmektedir.

Köye Dönüş Projesi Hangi İlleri Kapsıyor ?

Proje 81 ili kapsamaktadır. Nüfusu 20 binden küçük olan yerleşim yerlerine geri dönmeniz gerekir. Bu şartı sağlamayan bir bölgeye gitmeniz durumunda bu projeden faydalanamazsınız. Yaşadığınız bölgenin kırsal bir bölge olması proje için oldukça önemlidir.

ÜYE OLMADAN MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close

yabancı dizi izle